Izlandi kalandjaink egyik legjobban várt programja a bálnales volt. Szerencsénk volt, láttunk szólóban és párosban is ugráló gyönyörű hatalmas bálnákat, és csodaszép bálna farkat is (nem aaaazt, azt tokban tartja). :)
Volt, amikor sokáig csak a hullámzó óceánt figyeltük csendben, de azért izgalmas 3 órás hajókázás volt! Sokszor láthattuk egészen közelről a bálnákat fújtatni, ugrándozni, de a vízből való teljes kiugrással nem örvendeztetett meg minket egyikük sem.
De így is hálásak vagyunk azért, amit láthattunk. Ebben a bejegyzésben megosztom veletek a fotókat, amik kicsit sem adják vissza azt az élményt amit átéltünk. De még így is fantasztikusak!
A reykjaviki kikötőben sétálva megtudtuk, hogy az alábbi fajokkal találkozhatunk az itteni vizekben:

Ezekből a legelső, a Humpback whale, azaz a hosszúszárnyú bálna mutatta meg magát. Pár adat "Humpiról":
- Hosszúsága: 13-14 méter
- Testsúlya 40 tonna
- Sebessége: 4–14 km/óra, de veszély esetén eléri az óránkénti 27 kilométert is.
- A merülés ideje: max 30 perc
- Különös ismertető jele: Feltűnően hosszú mellúszókkal rendelkezik, ami szinte világít a vízben.
A hosszúszárnyú bálna a hideg és sarki tengerek lakója, télen szubtrópusi és trópusi vizekre költözik. A trópusokon néhány populáció kitart a helyén. Az eredetileg mintegy 150 000-es állomány a vadászat folytán hat-nyolcezer egyedre csökkent. A kereskedelmi célú bálnavadászatot megszüntették ugyan, de a teljes állomány veszélyeztetettsége még nem múlt el. Az Atlanti-óceán északi részének hosszúszárnyú bálnái tavasszal Grönland és Izland között vágnak át, ennek lehettünk mi most szemtanúi.
A hosszúszárnyú bálna általában magányosan vagy kis csoportokban jár. Egy csoport tagjai szétválhatnak, hogy magányosan éljenek vagy más csoportokhoz szegődjenek. A legnagyobb társaságba nyáron verődnek, amikor a sarki vizekben táplálkoznak. A több hónapos vagy éves kapcsolatok igen ritkák. Néha a táplálkozási helyeken több éven át ugyanazok a nőstények csoportosulnak, a zsákmány könnyebb elejtése érdekében. Ezért is volt különleges, hogy párosával láthattuk őket.
A tudósok szerint az állat élettartama 45–100 év között van, de az eddig ismert legidősebb hosszúszárnyú bálna csak 60 évig élt.
A 19. században már nagymértékben mészárolták e hatalmas állatokat. A legtöbbet az Atlanti-óceánban, kevesebbet a Csendes- és Indiai-óceánban. Az egyik legnagyobb bálnavadász ország az Amerikai Egyesült Államok volt. A 19. század vége felé feltalálták a robbanó szigonyt, amely megkönnyítette a vadászatot és megnövelte az elejtett bálnák számát. Csak ekkor kezdődött el a vadászat a Déli-óceánokban is. E két tényező miatt 1904-re a bálnák száma drasztikusan lecsökkent.
Feltételezések szerint a XX. században 200 000 hosszúszárnyú bálnát öltek meg, ami a világ állományának a 90 százalékát jelentette. Az Atlanti-óceán északi részén mindössze 700 példány maradt. 1946-ban megalkották a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottságot (International Whaling Commission, IWC), amely arra hivatott, hogy felügyelje és szabályozza a cetfélék vadászatát. A NBB szabályokat és vadászszezonokat vezetett be. Annak érdekében, hogy megóvja a fajt kihalástól, a NBB 1966-ban betiltotta a hosszúszárnyú bálnák vadászatát, de ekkor már csak 5000 példány élt világszerte.E védelem még mai napig is érvényben van. 2008 augusztusában az IUCN a sebezhető faj státuszt átcserélte a nem fenyegetett faj állapotra, bár két alállomány még mindig végveszélyben van.
Száz szónak is egy a vége: Figyeljünk oda a bolygó összes lakójára és óvjuk a környezetünket! És amikor turistaként meglátogatunk egy egy országot, akkor se feledkezzünk meg arról, hogy a természet igen érzékeny tud lenni. Tartsuk be a helyi szokásokat és kéréseket, utazzunk ésszel!
A hosszú szárnyú bálnáról többek között a wikipédia oldalán is olvashatsz, a fenti információkat én is onnan ollóztam össze Nektek.
Az egy hét alatt történt összes többi izlandi kalandunk ITT!
Ha érdekelnek az olcsó utak, hasznos infók, eldugott helyek, érdekességek, akkor követhetsz az alábbi csatornákon:
Gyönyörű világban élünk, fedezzük fel együtt!
Atyaég, utazom!