Izlandi kalandjainkat rendületlenül folytattuk a későbbiekben már fogalommá vált "izlandi időjárás" ellenére is. Mire kezdtük megszokni a szürkeséget, a fagyos szelet, az áztató esőt, addigra érkezett egy kis derítő napsütés is.
Ennek köszönhetően a Vík í Myrdal halászfalu közelében található, Reynisfjara Black Beachen sikerült háromszor is elhagynom a napszemüvegemet, szerencsére mindháromszor meg is találtam. :) A kisebb-nagyobb fekete kavicsokkal tarkított partszakasz strandolásra teljességgel alkalmatlan és életveszélyes is az óriási hullámok miatt. Erre, már a bevezető út elején is felhívják a figyelmünket, és egy korábbi tragédiával támasztják alá mennyire is veszélyes tud lenni a hullámzó óceán.
Reynsidrangar
Erről a partszakaszról gyönyörűen rálátni Reynsidrangar 66 méter magas tengeri szikláira és a picit távolabb levő Dyrhólaeyre is.
Dyrhólaey
A látvány teljesen magával ragadó, hosszú órákat töltöttünk itt el, befészkeltük magunkat a Hálsanefshellír bazaltoszlopos barlangba, fotózkodtuk, fekete kavicsokat gyűjtöttünk és szaladgáltunk a hullámok elől. :) Tovább haladásunkban csak az nyújtott némi vígaszt, hogy este, naplementében visszatérünk a Dyrhólaey szikláira, hogy megleshessük az Izland jelképévé vált lundákat.
A kocsi felé sétálva a part fekete bazaltorgonái előtt egy pár esküvői fotózása zajlott. Az esküvők ugye nem épp a praktikumról szoktak szólni.... de azért ez túltett mindenen. :) Megnéztem volna a menyasszony arcát, amikor meglátja, hogy néz ki a valaha hófehér, csodaszép ruhájá. :)
Fotók a fekete kavicsos partról:
A Jökulsárlón gleccserlaguna felé vezető út szélén egy parkolóban láttunk egy autót. Már tudtuk, hogy ahol parkoló van, pláne autóval, ott kötelező megállni, mert biztos hogy valami látványosság is van.
A táj picit később egészen mesebelivé vált a mohával és fűvel fedett lávamezőtől. A Skaftáreldahraun területén lávabarlangokat is találhatunk. Mi nem találtunk, mondjuk nem is kerestünk. :)
Meg is értem hogy az izlandiak nagy része hisz a tündérekben, trollokban és a különböző mesékben. Nem csak a sagák, de a világ összes meséje is biztosan ezen a vidéken született. :)
Skaftáreldahraun, a Laki, kitörésekor 565km2 területet borított be lávával
Mielőtt még elértük volna a lagúnát, tudtuk, hogy közeledünk, hisz a Vatnajökull eltéveszthetetlen a sok havas gleccserével.
Az útközben elkapott pillanatok ebben a galériában találhatóak:
A lagúna, a Vatnajökull nemzeti Park területén, a Breiðamerkurjökull gleccser lábánál található és Izland legmélyebb tavának számít a 248 méteres mélységével. A tóban rengeteg hal található, ezért sok madár és fóka is él itt.
Fókákat csak messziről tudtunk lencsevégre kapni.
A lagúna vize tovább folyik az Atlanti óceánba, melynek fekete kavicsos partja erős kontrasztban áll a ragyogó jégkockákkal.
Jökulsárlón gleccserlagúnánál készült képek galériája:
Lassan elindultunk a ca. 300 km-re lévő szállásunkra, de még útba ejtettük visszafelé is a Dyrhólaeyet, hogy meglessük az édes kis (ca. 30 cm) lundákat. Óriási szerencsénk volt, mert nagyon-nagyon sok lundát láttunk, az égbolt mákos kinézetét is az ő seregük okozták.
Egyik pillanatról a másikra elleptek minket. Mintha csak nekünk illegették volna magukat. :) Majd mikor elfáradtak az ide-oda repkedésben megpihentek a Dyrhólaey azon részén, ahol mi vártuk őket. Igazán rendes dolog volt tőlük. Ez a nap is rengeteg élményt adott, KÖSZÖNÖM! :)
Dyrhólaey tetején, a lundales alkalmával készült fotók:
A következő részben, a kötelezőnek számító, Arany körút túránkról (Gejzír, Gullfoss vízesés, Pingevellir) és egy sok színű kráterről mutatok majd gyönyörű képeket.
Ha érdekelnek az olcsó utak, hasznos infók, eldugott helyek, érdekességek, akkor követhetsz az alábbi csatornákon:
Gyönyörű világban élünk, fedezzük fel együtt!
Atyaég, utazom!